Palethe: unieke tentoonstelling ’Zijn’

PELT – Nog tot en met zondag 29 mei kan iedereen naar de tentoonstelling ‘Zijn’ in CC Palethe, Jeugdlaan 2 in Pelt. Dit is in hoofdzaak een tentoonstelling van Graciano Dos Santos Sebastiao oftewel Graci voor de vrienden en Graca voor familie. In Pelt is deze 24-jarige al een tijdje bekend als rapper Yung Graci. Met zijn grootmoeder afkomstig uit Angola heeft hij sterk Afrikaanse roots maar omarmt hij alle culturen. Verder is hij een enorme Limburger en wereldburger. Naast rapper en muziekliefhebber is hij ook een kunstenaar. Fotokunst meer bepaald. Dat mogen we nu in deze tentoonstelling in Palethe ervaren. Hij maakt duidelijk dat het leven niet zomaar zwart-wit is. Bij elk van de acht portretten in de tentoonstelling is een persoonlijk verhaal te lezen.  De Peltse schepen van cultuur, Niels Valkenborgh wist tijdens de vernissage van de tentoonstelling precies te omschrijven wat deze kunstvorm voor onze gemeente echt betekent: “Vreugde, verdriet, angst, boosheid, verbazing en afschuw. Dit zijn de zes basisgevoelens. Als we hieruit zouden moeten kiezen, wil ik graag de hele tijd vreugde ervaren. Maar, beste vrienden, dat is niet altijd mogelijk. Het is niet altijd zwart-wit. In de ruimte hier in Palethe hangen acht portretten van mensen uit onze gemeente, elk met een andere culturele achtergrond. Er wordt bij elke persoon gepeild naar een ervaring die hem of haar getekend heeft in het leven, positief of negatief. Hierbij staan vier van de zes basisemoties centraal: vreugde, verdriet, angst en boosheid. Vreugde: als je een kind krijgt, als je meter of peter wordt, als je een eigen zaak kan opstarten. Verdriet: als je je onveilig voelt, als je een dierbare verliest, of als je in een oorlog terecht komt. Boosheid: wanneer iemand jezelf of één van je naasten pijn doet of wanneer je de druk van het leven niet aan kan. Angst: wanneer je als jonge vrouw moeder wordt in een onzekere wereld. Het zijn allemaal verhalen die naar boven komen achter de gezichten van deze acht mensen. Iedereen, elk van ons, draagt een rugzak mee, iedereen heeft zijn eigen ervaringen opgedaan in het leven. Naast de portretten aan de muren, kunnen we ook genieten van 3-D kunst. Hiervoor heeft Graciano samengewerkt met de Peltse keramiekkunstenaar Dirk Janssen, van wie Graciano de werken via internet had ontdekt. Toen Graciano vroeg mee te doen met deze tentoonstelling dacht Dirk eerst: ‘Emoties? Kan dat wel? Ik ben helemaal geen gevoelig type.’ Maar toen keek hij rond in zijn atelier en de emoties doken overal op. Zijn atelier stond er vol van,” aldus Valkenborgh. Gelijklopend aan deze tentoonstelling is er een expo van een aantal werken van de Oekraïens-Belgisch kunstenares Liudmyla Pavlenko in de inkomhal van Palethe.

Door Ben Ieven